Samochód, który nie ma tablic rejestracyjnych

Są takie przypadki, kiedy samochód nie będzie posiadał w ogóle tablic rejestracyjnych lub też nie będzie posiadał polskich tablic. Podróżując po polskich drogach należy pamiętać o tym, aby samochód zarejestrować w polskim Wydziale Komunikacji. To właśnie tam otrzymuje się tablice przypisane do samochodu.

Co należy wiedzieć o polskich przepisach prawa?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w § 35 ust.1, odnosi się do tego, czy pojazdy mechaniczne poruszające się po polskich drogach, muszą posiadać tablice rejestracyjne. Oto treść tego rozporządzenia:

“właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu”.

Jak więc widać, tablica być musi w odpowiednim miejscu. Za jej brak (w tym także za brak polskiej tablicy) może zostać nałożona kara finansowa.

Tablice rejestracyjne i ubezpieczenia samochodu

Należy wiedzieć, że podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem, należy podać numer tablic rejestracyjnych. Niezależnie od tego, czy będziemy podpisywać umowę na samo OC, OC/AC, czy też na inny pakiet ubezpieczeń związanych z samochodem. Jest to konieczne do tego, aby ułatwić m.in. rozpoznanie, do jakiego samochodu odnosi się dana polisa. Jeżeli ktoś jeszcze nie ma zarejestrowanego auta, to numer tablic rejestracyjnych może donieść w czasie późniejszym (ale niezbyt późnym) do towarzystwa ubezpieczeniowego. 

 

 

Zobacz również:

Jazda na niemieckich tablicach

Rejestracja samochodu w 2021

Utrata prawa jazdy

Akcyza na samochód

Zmiana danych w polisie OC

Kalkulator OC bez podawania danych

Może Ci się również spodoba