Obowiązkowe ubezpieczenia na samochód

Właściwie to należałoby powiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie – w liczbie pojedynczej. O tym, czy pojazd mechaniczny zostanie objęty innymi ubezpieczeniami, zależne jest od właściciela. OC to właśnie to ubezpieczenie, którego żaden kierowca, w sposób świadomy nie może uniknąć.

Polskie przepisy prawa

Może i nie wszystkim się to spodoba (no bo jak ktoś może coś na mnie wymuszać, jeżeli żyję w wolnym kraju), ale powstały specjalne przepisy prawa, które odnoszą się do obecności OC przy każdym pojeździe mechanicznym. Mówi o tym dokładnie Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Za jej powstanie odpowiedzialny jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To właśnie ta ustawa jasno określa, że OC dla wszystkich jest jedno i to samo. Przy AC, itd. ubezpieczalnie mogą dyktować swoje warunki, ale nie przy Odpowiedzialności Cywilnej.

Ochrona na wypadek szkody

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale nie takim, które myśli o posiadaczu tej polisy. Wręcz przeciwnie – działa ona w celu pokrycie szkód, jakie kierowca mógł wyrządzić. Z ubezpieczenia OC sam właściciel nie jest w stanie nic wyciągnąć. Inaczej sprawa ma się w przypadku AC, ale jest to już zupełnie inna kwestia. Jak więc widać – obowiązek posiadania polisy OC wcale nie jest taki zły. W szczególności, że w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia, zawsze można otrzymać pieniądze na pokrycie szkód. Nie tylko, jeśli chodzi o zniszczony samochód, ale także o przypadki zdrowotne. 

 

 

Zobacz także:

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce

Może Ci się również spodoba