Co potrzebne jest do wypłaty odszkodowania?

Kolizja drogowa – nikt nie chce w niej uczestniczyć, ale czasem nie wygramy z losem. Należy pamiętać o tym, że uczestnictwo w kolizji drogowej nie oznacza konieczności wezwania policji. Tylko wtedy, jeżeli uczestnicy wypadku zgadzają się do tego, co się wydarzyło. Jest to potrzebne do późniejszej wypłaty odszkodowania z OC/AC.

Wzywać policję czy też nie

Do zdecydowanej większości wypadków policja jest niepotrzebna. W szczególności do takich wydarzeń, kiedy nikt nie został ranny. Po policję należy dzwonić, jeżeli ma się do czynienia z sytuacją, kiedy ktoś został ranny lub też sprawca uciekł z miejsca zdarzenia (co w naszym kraju zdarza się dość często). Jeżeli na miejscu zdarzenia wszyscy uczestnicy wypadku są zgodni do tego, co się wydarzyło, policja nie będzie konieczna. Należy jednak podjąć wspólną decyzję odnośnie rezygnacji kontaktu z policją. Takie zachowanie po części jest spowodowane tym, że uczestnicy chcą uniknąć mandatów, a co za tym idzie – nałożenia kar finansowych i punktów.

Oświadczenie do ubezpieczalni

Jeżeli policja nie została wezwana na miejsce, należy spisać oświadczenie odnośnie tego, co wydarzyło się na miejscu. Jest to konieczne, jeżeli chodzi o późniejszą wypłatę odszkodowania. Takie oświadczenie może zostać spisane na kartce. Może także zostać spisane na specjalnym wzorze, a także podpisane przez uczestników wydarzenia. Bez takiego oświadczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe może zwlekać z wypłatą odszkodowania lub też odmówi całkowicie wypłacenia pieniędzy, po rozpatrzeniu wniosku. 

 

Zobacz inne wpisy:

ubezpieczenie auta na angielskich tablicach
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

OC krótkoterminowe

Może Ci się również spodoba