Kara za brak polisy OC

OC to obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa na samochód. Już nie jedna osoba próbowała ominąć obowiązek zakupu takiego ubezpieczenia na pojazd mechaniczny. Niejedna osoba przekonała się, że za takie działanie przewidziana jest kara finansowa.

Brak OC

OC, czyli odpowiedzialność cywilna, jest ubezpieczeniem, które ma zabezpieczyć interes osób trzecich podczas jakiegokolwiek zdarzenia na drodze. Towarzystwo ubezpieczeniowe, po rozpoznaniu sprawy, wypłaci odpowiednie pieniądze. Przy czym tych pieniędzy nie dostanie właściciel samochodu – winowajca, ale inne osoby, które w tym wypadku uczestniczyły. Obowiązek wykupienia OC regulowany jest przepisami prawnymi, którego w żaden sposób nie idzie przeskoczyć, czy też pominąć. Każdy kierowca (w szczególności Ci najmłodsi) musi być świadom tego, że za brak OC (nawet jeden dzień) przewidziana jest kara finansowa. 

Wysokość kary finansowej

Z roku na rok wysokość kary finansowej się zwiększa, aby uświadomić kierowcom wagę tego obowiązku. Od czego zależy wysokość kary finansowej? Pierwszy czynnik to okres za który OC nie zostało wykupione. Jeżeli jest to jeden, dwa dni, to nie należy spodziewać się wielkich kosztów. Chociaż na dokładną wysokość kary wpływ ma drugi czynnik – jest to rodzaj pojazdu, którego OC dotyczy. Najmniejszego obciążenia mogą spodziewać się kierowcy motocykli, skuterów i motorowerów. Właściciele samochodów dostawczych, samochodów ciężarowych mogą spodziewać się, że otrzymają najwyższą karę za brak OC. Na czas należy więc wykupić ubezpieczenie OC. 

 

Może Ci się również spodoba